Doprava ZDARMA od 1090 Kč

Chilli

Chilli, označované také někdy jako cayenský pepř (mleté chilli papričky) nebo feferonky jsou pálivé plody papriky druhu Capsium frutescens. Existuje přes sto odrůd této rostliny, od malých silně pálivých habanero k jemnějším slakým papričkám jako je např. choricero nebo španělské chilli.
Toto světově nejoblíbenější koření je nezbytnou součástí kulinářské tradice Ameriky a to především ve střední Americe - zejména karibské oblasti. Dlouhou historii užívání má v Indii a jihovýchodní Asii, ale své nezaměnitelné místo má také v maďarské a obecně v balkánské kuchyni. Rodnou zemí chilli je Mexiko. Divoké rostliny se používají pravděpodobně více než 7000 let a přibližně 600 let se cíleně pěstují.

Untitled design_1

Pálivou chuť způsobuje capsaicin, jehož síla se liší podle odrůdy. Mimo dalších látek obsahuje vitamíny C a karoten B. Podporují chuť k jídlu, ale ve větším množství dráždí pohlavní a močové ústrojí. V přiměřených dávkách působí na žaludek lépe než pepř černý. Má příznivý účinek na zažívání. Je prokázáno, že kultury, zvyklé na ostrá jídla s tímto kořením, snáze snášejí zamoření pokrmů a prostředí kolem sebe různými bakteriemi, zejména těmi vyvolávajícími průjem. Chilli vyvolává změny ve střevní sliznici, která potom leccos snese. Chili je považováno také za afrodisiakum.
Pálivost chilli se posuzuje podle Scovilleovy stupnice, jednotky jsou nazývány SHU. Na dnešním trhu si můžete koupit chilli papričky od 100 SHU až po extrémních 3 000 000 SHU.
Kupujeme-li čerstvé papričky, které mohou mít zelenou, červenou, oranžovou, žlutou nebo i černou barvu, těžko pouhým pohledem poznáme, jak moc jsou pálivé. Obecným pravidle je, že čím menší paprička, tím je pálivější. Pozor, existují ovšem výjimky, potvrzující pravidlo!
Důležitým pravidlem, které platí pro všechny chilli produkty, je: Poté, co jsme sahali na chilli, nikdy se nedotýkáme očí a rtů!
V naší nabídce najdete chilli v celku i mleté, cayenský pepř, chilli ve směsi s česnekem nebo jako chilli con carne. Při obalování a smažení můžete sáhnout po Chilli strouhance nebo Hot chilli strouhance (pozor, pro odvážné!). Chilli také najdete v našich pikantních nudlích, které jsou úžasné zapečené nebo jako základ těstovinového salátu.